جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   20    
عضو بر خط:   0    
امروز:   14248    
دیروز:   38512    
مجموعا:   98972900    

 اخبار  | خراسان شمالی  
 شماره مطلب: 1053067614 | 09:42 دوشنبه 24 دی 1397                                                                                                                 
عشاير شيروان از اجراي طرح تغذيه علمي دام سبک استقبال کردند
رییس اداره امور عشایری شیروان گفت: عشایر این خطه از اجرای طرح تغذیه علمی دام سبک استقبال گسترده کردند که انجام آن موجب افزایش وزن دام به میزان 200 گرم در هر روز می شود.

علی ابراهیمی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: این طرح در بین دام های عشایر دوین و قوشخانه انجام شده است.

وی گفت: تغذیه علمی پرواربندی به روش صنعتی و اقتصادی، زمانی توصیه می شود که کمبود گوشت در کشور احساس شود و یک پرورش دهنده گوشت به این سمت بیاید که هدف آن جلوگیری از ضایعات و تلفات مخفی، افزایش ضریب تبدیل گوشت، روش صحیح پرواربندی با ضریب تبدیل علوفه است.

ابراهیمی با اشاره به تولید گوشت و اضافه وزن دام زنده در این روش افزود: در روش سنتی به ازای هر 16 کیلوگرم مصرف علوفه دام، یک کیلوگرم گوشت تولید می شود که با این روش به ازای هر 7 کیلوگرم مصرف علوفه برای دام زنده، یک کیلوگرم گوشت تولید می شود.

رییس اداره امور عشایری شیروان گفت: در این روش به دامپروران و دامداران توصیه می شود بره های خود را به صورت خام نفروشند و در یک دوره 120 روزه وزن آن ها به 60 یا 75 کیلوگرم رسید بعد اقدام به فروش کنند چرا که در این حالت حداکثر ظرفیت تولید آن استفاده می شود و دام به رشد مطلوب خود می رسد.

ابراهیمی با بیان اینکه این قشر به دلیل اینکه نیاز به نقدینگی دارند بره های خود را با وزن 20 یا 30 کیلوگرمی به فروش می رسانند افزود: کشتار بره های با وزن و سن کم، کاهش ظرفیت تولید دام را به همراه دارد که مشکلاتی همچون اینکه دامدار از بنیه مالی ضعیف می شود و توان اینکه بره های پرواری را اضافه کند ندارد.

وی با اشاره به اینکه در صورت نرسیدن بره به سن کافی و فروش آن، دامدار دچار ضرر و زیان می شود گفت: برای پیشگیری از این مساله باید طول دوره را 90 تا 120 روز در نظر گیرند و از حالت متحرک درآیند، در یک دامداری ساکن و با تغییر روش تغذیه سنتی در دام و روی آوری به روش علمی، وزن دام افزایش یابد.

وی با بیان اینکه هم اکنون دامداران متکی به مراتع هستند افزود: باید یک فرمول تغذیه به آنان توصیه شود که براساس بره پرواری به سمت مصرف کنسانتره بیایند زیراکه در این روش تمامی نیازهای غذایی از مواد اصلی تا ریزمغذی و پروتئین مورد نیاز دام در آن مشخص می شود.

شهرستان شیروان 2 هزار و 800 خانوار عشایری با جمعیتی حدود 15 هزار نفری دارد که در قالب 9 طایفه 350 هزار راس دام سبک در اختیار دارند.منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
توليد بره در دام هاي مولد بايد افزايش يابد
مدیر ملی پروژه توسعه رسته دام سبک قرارگاه پیشرفت و آبادانی کشور گفت: اکنون به ازای هر ۱۰۰ راس دام سبک مولد در کشور ۷۵ بره تولید می شود که این میزان تولید غیر اقتصادی است.
10:35 یک شنبه 19 خرداد 1398
کتيرا، فرصتي براي رونق اقتصاد روستاهاي خراسان شمالي
خراسان شمالی از رویشگاه های اصلی گون مولد کتیرا است و سابقه برداشت این محصول در آن به چند دهه قبل بازمی گردد اما روستاییان این منطقه هنوز نتوانسته اند از این فرصت اقتصادی به خوبی بهره برداری کنند.
11:12 سه شنبه 24 اردیبهشت 1398
400 هزار دام عشاير خراسان رضوي از چراي در مراتع خارج شد
مدیر کل امور عشایر خراسان رضوی گفت: با اجرای طرح پرواربندی و تحویل کنسانتره به عشایر، سال گذشته 400 هزار راس دام عشایر این استان از چرای در مراتع استان خارج شد.
10:04 شنبه 31 فروردین 1398
400 تن نهاده دامي بين عشاير شيروان توزيع شد
ییس اداره امور عشایری شیروان گفت: 400 تن نهاده دامی شامل جو و کنسانتره برای عشایر این شهرستان خریداری و بتازگی بین آنان توزیع شد.
12:08 دوشنبه 23 مهر 1397
30 درصد هزينه پروار دام عشاير خراسان شمالي کاهش يافت
مدیرکل اداره عشایر خراسان شمالی گفت: بارندگی، سرسبزی مراتع و رشد و نمو گیاهان در نیمه دوم پارسال و فروردین امسال، 30درصد هزینه پروار دام عشایر استان را کاهش داد.
11:54 یک شنبه 25 فروردین 1398
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@www.roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی