جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   16    
عضو بر خط:   0    
امروز:   8669    
دیروز:   57414    
مجموعا:   85780850    

 اخبار  | عمومی  
 شماره مطلب: 1053064503 | 11:56 یک شنبه 21 مرداد 1397                                                                                                                 
باسوادي بيش از 400 هزار نفر از روستائيان و عشاير در 2 سال گذشته
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه سال 95 حدود 215 هزار نفر از روستاییان و عشایر و سال گذشته 190 تا 200 هزار نفر از روستاییان و عشایر را تحت پوشش بردیم گفت: در عشایر سوادآموزی فرد به فرد و گروهی در چادرها انجام می‌شود و رویکرد ما این است که از تحصیل‌کرده‌های خود عشایر برای آموزش استفاده کنیم.

به گزارش خبرنگار ما، علی باقرزاده درباره سوادآموزی عشایر اظهار کرد: سازمان نهضت سوادآموزی با بخش‌های مختلفی همکاری دارد که زندانیان، مددکاران کمیته امداد و کشاورزان از این جمله هستند که معمولا دستگاه‌های ذیربط آمار جامعه تحت پوشش خود را در اختیار ما قرار می‌دهند.

وی افزود: هیئت وزیران سال 95 مصوبه‌ای داشت و ما موظف شدیم در طول برنامه ششم توسعه، 558 هزار نفر در گروه سنی 10 تا 49 سال را باسواد کنیم. سال 95 حدود 215 هزارنفر از روستاییان و عشایر و سال گذشته 190 تا 200 هزار نفر از روستاییان و عشایر  را تحت پوشش بردیم. از آنجا که اطلاعات اسمی عشایر از سوی سازمان عشایر در اختیار ما قرار نگرفته، آمار سوادآموزی عشایر با روستائیان ادغام شده است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اینکه این سازمان مسئول تامین محتوای آموزشی، نیروی انسانی و منابع مالی برای آموزش عشایر است گفت: این گروه در اولویت برنامه‌های سواد آموزی ما بوده است. بسیار مهم است که سازمان‌های مربوط از جمله سازمان عشایری اطلاعات اسمی بی‌سوادان را به ما بدهند، زیرا شناسایی امری پیچیده و زمانبر است. اگر اسامی را داشته باشیم به نوعی پیمانکار سازمان عشایر می‌شویم و بی‌سوادان را در محل زندگی‌شان آموزش می‌دهیم.

 باقرزاده افزود: در عشایر سوادآموزی فرد به فرد و گروهی در چادرها و محل اقامت عشایر انجام می‌شود و رویکرد ما این است که از تحصیلکرده‌های خود عشایر برای آموزش استفاده کنیم.

کرمعلی قندالی، رئیس سازمان امور عشایر وزارت جهاد کشاورزی نیز با بیان اینکه دارا بودن ساختار ایلی و عشیره‌ای، زندگی مبتنی بر عشایر و اتکای معاش بر دامداری سه شاخصه عشایر هستند گفت: سرشماری عشایر هر 10سال یکبار انجام می‌شود. بر اساس آخرین سرشماری عشایر کوچنده در سال 1387 ، 213 هزار خانوار عشایری با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 200 هزار نفر داریم که دارای 23 میلیون دام هستند و 59 درصد سطح کشور شامل قلمرو عشایر می‌شود که مساحتی حدود 38 میلیون هکتار از اراضی را در بر می‌گیرد.

 وی در پاسخ به درخواست رئیس سازمان نهضت سوادآموزی مبنی بر قرارگرفتن اطلاعات اسمی بی‌سوادان عشایر در اختیار نهضت سوادآموزی گفت: سامانه جامع عشایر طراحی شده و در حال بارگذاری است و بخشی مربوط به سواد دارد. این سامانه امسال تکمیل می‌شود و اطلاعات آن را در اختیار سازمان نهضت سواد آموزی قرار می‌دهیم.

 رئیس سازمان امور عشایر درباره ارتقای سطح دانشی عشایر گفت: نگاه عامی به مقوله آموزش داریم. در سال 93 در شورای عشایر سه طرح مصوب شد که یکی از آنها ارتقای دانش عشایر بود که در سال 95 به تصویب هیئت وزیران رسید و به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شد و هم شامل سواد رسمی است و هم مباحث مهارتی که بر عهده وزارت رفاه و وزارت کشاورزی است. اجرای این طرح از ابتدای سال 96 شروع شده است.

قندالی که در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت، با بیان اینکه پراکندگی عشایر بسیار زیاد است و باید آموزش و پرورش عشایری به جد تقویت شود، درباره ضرورت اعمال سهمیه کنکور برای دانش آموزان عشایر گفت: این سهمیه قبلا وجود داشته‌ که حدود 10 سال پیش حذف و به جامعه عشایری ظلم شد. با این وجود همین ها که قبول می‌شوند نشان دادند استعداد بالایی دارند. باید مجلس، آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی کمک کنند تا این امکان برای برگشت سهمیه عشایر فراهم شود.منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
تامين هزينه سرويس مدارس روستايي
هزینه سرویس مدارس روستایی و مناطق دورافتاده استان پرداخت می شود.
11:41 یک شنبه 01 مهر 1397
۱۶۴ روستاي آذربايجان‌شرقي يک تا 4 دانش‌آموز دارد/1200 روستا کمتر از ۱۵ دانش‌آموز
مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی گفت: در دورترین نقاط استان پوشش صددرصدی تحصیلی داریم به طوریکه در سال گذشته ۱۶۴ روستا با یک معلم و تعداد یک تا چهار دانش‌آموز داشتیم.
20:22 پنجشنبه 07 دی 1396
از برگزاري دوره آموزش قرآن تا تلاش براي رونق اقتصادي بانوان روستايي
یکی از فعالان کانونهای فرهنگی هنری مساجد در روستاهای کشور به تشریح فعالیت‌های خود در راستای برگزاری دوره‌های آموزش قرآن، رونق اقتصادی بانوان روستایی، ترویج فرهنگ کتابخوانی و ... پرداخت.
07:59 پنجشنبه 30 فروردین 1397
معلمي در روستاهاي محروم با ۵۰۰ هزار تومان
در روستایی از توابع هرمزگان معلمی را تجربه می‌کند، معلم کلاس چندپایه روستا در طرح خرید خدمات آموزشی است؛ می‌گوید " کلاسم، دانش‌آموزانم و حتی خودم در عمق محرومیت‌ها به مدرسه می‌آییم، از ابتدای مهر تا به امروز حقوق ۵۰۰ هزار تومانی‌ام را نگرفته‌ام."
16:01 سه شنبه 03 بهمن 1396
دختراني که چوپاني مي‌کنند، هيزم مي‌آورند و روياي تحصيل دارند
فهیمه ۱۳ ساله است، تا کلاس دوم بیشتر مدرسه نرفته، مثل دوستانش که از صبح رفته‌اند کوه برای بنه چینی. قصه زندگی فرشته، مرجانه، مریم و فهیمه، قصه زندگی بقیه دختران و زنان این روستا هم هست؛ روستایی دورافتاده در استان کهگیلویه و بویراحمد؛ روستایی به اسم کلوار.
12:56 چهارشنبه 22 شهریور 1396
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@www.roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی