جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   29    
عضو بر خط:   0    
امروز:   21802    
دیروز:   50129    
مجموعا:   76034267    

 اخبار  | سمنان  
 شماره مطلب: 1053059814 | 11:10 شنبه 23 دی 1396                                                                                                                 
تجهيز 80 درصد چاه‌هاي کشاورزي استان سمنان به کنتور هوشمند
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان از این استان به عنوان استان برتر در اجرای طرح‌های حفاظت از منابع آبی در کشور خبر داد و گفت: استان سمنان در اجرای دو طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آبی و همچنین طرح ملی دانش آموزی نجات آب(داناب) در سطح کشور دارای رتبه برتر است.

ایرج حیدریان در گفت‌وگو با خبرنگار ما افزود: اولین کار در اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آبی، مدیریت مصرف در بخش کشاورزی است که 88 درصد منابع آبی استان در این بخش مصرف می‌شود، به طور متوسط در کشور حدود 25 درصد چاه‌های کشاورزی به کنتور هوشمند مجهز شده‌اند، اما در استان سمنان بیش از 80 درصد چاه‌های کشاورزی هوشمند سازی و مجهز به کنتور هوشمند شدند که این اتفاق، اضافه برداشت‌ها و برداشت‌های غیرمجاز را به حداقل ممکن می‌رساند.

وی افزود: در قالب طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آبی 15 پروژه به تصویب هیئت دولت رسیده است که 11 پروژه متعلق به وزارت نیرو، 3 پروژه متعلق به جهادکشاورزی و یک پروژه نیز متعلق به سازمان زمین شناسی است.

رئیس هیئت مدیره شرکت آب منطقه‌ای سمنان ادامه داد: تسریع در نصب کنتورهای حجمی هوشمند، افزایش فعالیت‌های گروه‌های گشت و بازرسی به منظور کنترل برداشت‌ها از طریق چاه‌های عمیق و نیمه عمیق، افزایش فرهنگ عمومی مصرف آب از طریق اجرای طرح دانش آموزی داناب و فعالیت‌های سمعی وبصری، دادن هشدارهای لازم به مصرف کنندگان در جهت مصرف بهینه وکاهش برداشتها از طریق رسانه های عمومی و بویژه صدا وسیما، تعیین تکلیف چاههای غیر مجاز، اصلاح پروانه های بهره برداری بر اساس مصرف بهینه آب و افزایش راندمان آبیاری از طریق اجرای سیستم های نوین آبیاری و... از جمله اقداماتی است که در طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آبی انجام می‌شود.

حیدریان همچنین گفت: یکی دیگر از اقدامات مهم در اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آبی تسریع در نصب کنتورهای حجمی هوشمند است که در این راستا از 3600 چاه استان سمنان، 1700 چاه کشاورزی مجهز به کنتور هوشمند شده‌اند.

وی در ادامه از اجرای موفق طرح ملی دانش آموزی نجات آب(داناب) و کسب رتبه برتر کشوری در استان سمنان خبر داد و گفت: تاکنون 6 دوره از این طرح با مشارکت 19 هزار دانش آموز دوره اول متوسطه در هر دوره در سطح مدارس استان سمنان اجرا شده است و هدف از اجرای این طرح نیز افزایش آگاهی، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در جهت مصرف بهینه منابع آبی است و خوشبختانه اثر پذیری بسیار خوبی را به همراه داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان اظهار کرد: این طرح با مشارکت آموزش و پرورش استان سمنان و همچنین مشاوره جهاددانشگاهی استان سمنان در سطح استان سمنان اجرا شده است و در آزمون‌های مختلف میزان آگاهی دانش آموزان قبل و بعد از دوره آموزشی سنجیده می‌شود که استان سمنان در این بخش نیز پیشتاز بوده و رتبه برتر کشوری را کسب کرده است.

حیدریان در خصوص اجرای طرح‌ها و پروژه های مرتبط با احیاء و تعادل بخشی منابع آبی در استان سمنان نیز گفت: سد مجن با پیشرفت فیزیکی 96 درصدی، طرح آبرسانی از سیمین دشت ورامین به گرمسار، طرح آبرسانی و انتقال آب از سد نمرود به گرمسار، انتقال آب از تصفیه خانه گرمسار به ایوانکی، سامانه انتقال آب از سد کالپوش به شاهرود، سد فینسک شهرستان مهدیشهر و همچنین سامانه انتقال آب از سد فینسک به شهرستان مهدیشهر و سمنان از جمله پروژه‌های میان مدت و کوتاه مدت در شرکت آب منطقه‌ای سمنان است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان از پروژه انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان نیز به عنوان پروژه بلند مدت نام برد و گفت: مطالعات اجرای این طرح انجام شده است و تنها بحث مجوز زیست محیطی اجرای این طرح در حال پیگیری است.

وی با اشاره به اجرای طرح آمار برداری صحرایی از منابع آبی استان سمنان نیز گفت: هر 5 سال به 5 سال، از منابع تولید و منابع مصرف آب آمار برداری می‌شود که از همه بهره برداران در بخش کشاورزی، شرب و صنعت تقاضا داریم همکاری لازم را داشته باشند، چون نتایج حاصل از این آماربرداری، مبنای تصمیمات مهم در استان خواهد بود.منبع: ایسنا
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 مطالب مرتبط 
                                                                                                                
50 روستاي سمنان با تانکر آبرساني سيراب مي شود
کم آبی و خشکسالی، بحران جدی امروز سمنان است که هم اکنون اهالی 50 روستای بالای 20 خانوار این استان همچنان هر روز با تانکر آبرسانی سیراب می شوند.
07:34 چهارشنبه 29 فروردین 1397
تجهيز ۶۴۰۰ چاه‌ کشاورزي استان مرکزي به کنتور حجمي نيازمند اعتبار
رئیس گروه احیا و تعادل‌بخشی شرکت آب منطقه‌ای مرکزی گفت: در نظر داریم تعداد ۶۴۰۰ حلقه چاه‌ کشاورزی را در طی پنج سال مجهز به کنتور حجمی هوشمند کنیم و مبلغی که برای این مهم لازم است حدود ۳۲ میلیارد تومان است.
10:48 دوشنبه 21 اسفند 1396
کم آبي رمق روستاهاي استان سمنان را گرفته است
آب زیربنای توسعه و حیات زندگی است که اکنون اهالی شماری از روستاهای استان سمنان برای تامین آن با مشکلات جدی مواجه اند که رفع این نیاز اساسی با توجه به ادامه خشکسالیها در سال های اخیر، نیازمند اتخاذ تدابیر اصولی از سوی مسوولان امر است.
12:13 دوشنبه 30 بهمن 1396
221 کنتور هوشمند بر روي چاههاي برداشت آب نهبندان نصب شد
مدیر امور منابع آب نهبندان گفت: 424 حلقه چاه برداشت آب در این شهرستان وجود دارد که تاکنون برای مدیریت مصرف آب، کنتور هوشمند بر روی 221 حلقه چاه نصب شده است.
15:30 سه شنبه 03 بهمن 1396
انسداد بيش از 30 هزار چاه غيرمجاز در کشور/ نصب بيش از 55 هزار کنتور بر روي چاه‌هاي کشاورزي
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: از ابتدای اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی تا اواسط دی‌ماه امسال 30 هزار و 621 حلقه چاه غیرمجاز مسدود و از اضافه برداشت سه هزار و 273 حلقه چاه مجاز جلوگیری شده که این اقدام منجر به ممانعت از برداشت غیرمجاز یک میلیارد و 897 میلیون مترمکعب منابع آب زیرزمینی گردیده است.
22:00 سه شنبه 26 دی 1396
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@www.roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی