جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   22    
عضو بر خط:   0    
امروز:   41666    
دیروز:   59471    
مجموعا:   86101111    

 اخبار  | سمنان  
 شماره مطلب: 1053059814 | 11:10 شنبه 23 دی 1396                                                                                                                 
تجهيز 80 درصد چاه‌هاي کشاورزي استان سمنان به کنتور هوشمند
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان از این استان به عنوان استان برتر در اجرای طرح‌های حفاظت از منابع آبی در کشور خبر داد و گفت: استان سمنان در اجرای دو طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آبی و همچنین طرح ملی دانش آموزی نجات آب(داناب) در سطح کشور دارای رتبه برتر است.

ایرج حیدریان در گفت‌وگو با خبرنگار ما افزود: اولین کار در اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آبی، مدیریت مصرف در بخش کشاورزی است که 88 درصد منابع آبی استان در این بخش مصرف می‌شود، به طور متوسط در کشور حدود 25 درصد چاه‌های کشاورزی به کنتور هوشمند مجهز شده‌اند، اما در استان سمنان بیش از 80 درصد چاه‌های کشاورزی هوشمند سازی و مجهز به کنتور هوشمند شدند که این اتفاق، اضافه برداشت‌ها و برداشت‌های غیرمجاز را به حداقل ممکن می‌رساند.

وی افزود: در قالب طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آبی 15 پروژه به تصویب هیئت دولت رسیده است که 11 پروژه متعلق به وزارت نیرو، 3 پروژه متعلق به جهادکشاورزی و یک پروژه نیز متعلق به سازمان زمین شناسی است.

رئیس هیئت مدیره شرکت آب منطقه‌ای سمنان ادامه داد: تسریع در نصب کنتورهای حجمی هوشمند، افزایش فعالیت‌های گروه‌های گشت و بازرسی به منظور کنترل برداشت‌ها از طریق چاه‌های عمیق و نیمه عمیق، افزایش فرهنگ عمومی مصرف آب از طریق اجرای طرح دانش آموزی داناب و فعالیت‌های سمعی وبصری، دادن هشدارهای لازم به مصرف کنندگان در جهت مصرف بهینه وکاهش برداشتها از طریق رسانه های عمومی و بویژه صدا وسیما، تعیین تکلیف چاههای غیر مجاز، اصلاح پروانه های بهره برداری بر اساس مصرف بهینه آب و افزایش راندمان آبیاری از طریق اجرای سیستم های نوین آبیاری و... از جمله اقداماتی است که در طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آبی انجام می‌شود.

حیدریان همچنین گفت: یکی دیگر از اقدامات مهم در اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آبی تسریع در نصب کنتورهای حجمی هوشمند است که در این راستا از 3600 چاه استان سمنان، 1700 چاه کشاورزی مجهز به کنتور هوشمند شده‌اند.

وی در ادامه از اجرای موفق طرح ملی دانش آموزی نجات آب(داناب) و کسب رتبه برتر کشوری در استان سمنان خبر داد و گفت: تاکنون 6 دوره از این طرح با مشارکت 19 هزار دانش آموز دوره اول متوسطه در هر دوره در سطح مدارس استان سمنان اجرا شده است و هدف از اجرای این طرح نیز افزایش آگاهی، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در جهت مصرف بهینه منابع آبی است و خوشبختانه اثر پذیری بسیار خوبی را به همراه داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان اظهار کرد: این طرح با مشارکت آموزش و پرورش استان سمنان و همچنین مشاوره جهاددانشگاهی استان سمنان در سطح استان سمنان اجرا شده است و در آزمون‌های مختلف میزان آگاهی دانش آموزان قبل و بعد از دوره آموزشی سنجیده می‌شود که استان سمنان در این بخش نیز پیشتاز بوده و رتبه برتر کشوری را کسب کرده است.

حیدریان در خصوص اجرای طرح‌ها و پروژه های مرتبط با احیاء و تعادل بخشی منابع آبی در استان سمنان نیز گفت: سد مجن با پیشرفت فیزیکی 96 درصدی، طرح آبرسانی از سیمین دشت ورامین به گرمسار، طرح آبرسانی و انتقال آب از سد نمرود به گرمسار، انتقال آب از تصفیه خانه گرمسار به ایوانکی، سامانه انتقال آب از سد کالپوش به شاهرود، سد فینسک شهرستان مهدیشهر و همچنین سامانه انتقال آب از سد فینسک به شهرستان مهدیشهر و سمنان از جمله پروژه‌های میان مدت و کوتاه مدت در شرکت آب منطقه‌ای سمنان است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان از پروژه انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان نیز به عنوان پروژه بلند مدت نام برد و گفت: مطالعات اجرای این طرح انجام شده است و تنها بحث مجوز زیست محیطی اجرای این طرح در حال پیگیری است.

وی با اشاره به اجرای طرح آمار برداری صحرایی از منابع آبی استان سمنان نیز گفت: هر 5 سال به 5 سال، از منابع تولید و منابع مصرف آب آمار برداری می‌شود که از همه بهره برداران در بخش کشاورزی، شرب و صنعت تقاضا داریم همکاری لازم را داشته باشند، چون نتایج حاصل از این آماربرداری، مبنای تصمیمات مهم در استان خواهد بود.منبع: ایسنا
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 مطالب مرتبط 
                                                                                                                
افتتاح سد نهب تا پايان امسال
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین گفت: سد نهب با ۸۸ درصد پیشرفت، در صورت تامین اعتبارات مورد نیاز، امسال آبگیری می‌شود.
11:55 دوشنبه 08 مرداد 1397
تجهيز چاه‌هاي کشاورزي يزد به کنتور هوشمند تا پايان سال
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد: برای کاهش 426 میلیون مترمکعب برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی یزد تا پایان امسال تمام چاه‌های کشاورزی استان یزد به کنتور هوشمند مجهز می‌شوند.
12:34 شنبه 16 تیر 1397
نصب کنتورحجمي براي تمديد پروانه کشاورزي ضروري است
رئیس منابع آب خمین گفت: نصب کنتور هوشمند حجمی در جمین برای تمدید پروانه بهره برداری از چاه های آب کشاورزی الزامی شد.
12:15 جمعه 18 خرداد 1397
تجهيز چاه هاي کشاورزي استان يزد به کنتور هوشمند
رئیس اداره منابع آب حوزه مرکزی شرکت آب منطقه‌ای یزد از تجهیز ۶۰ درصد چاه های کشاورزی یزد به کنتور هوشمند خبر داد.
17:22 سه شنبه 15 خرداد 1397
تمديد پروانه چاه هاي کشاورزي مستلزم هوشمندسازي کنتورها است
مدیرامورآب منطقه‌ای بروجرد گفت: براساس اعلام شورای حفاظت منابع آبی شهرستان تمدید پروانه بهره برداری چاه های کشاورزی بروجرد مستلزم هوشمندسازی کنتورازسوی کشاورزان است.
12:30 شنبه 05 خرداد 1397
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@www.roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی